Thumb

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi

Araç kurtarma- çekme- taşıma işleri için kullanılan iş kamyonu sınıfındaki bu araç ile trafiğe çıkacaksanız G sınıfı ehliyet sahibi olmalı ve belgenizi ehliyetinize işlettirmelisiniz. Ancak bu aracı yalnızca iş sahasında kullanma gibi bir durum söz konusuysa trafiğe çıkmamak koşuluyla operatörlük belgeniz ile de kullanabilirsiniz. Aracın yaptığı iş dolayısı ile araçları kurtarmak, çekmek ve taşımak için trafiğe çıkıldığı andan itibaren operatörlük belgesi yeterli gelmemektedir. Bunun için aracın ehliyetinize işlenmesi gerekmektedir. Ehliyete işlendiği durumlarda trafikte cezai işlem uygulanmamaktadır.  

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Nedir?

Araç kurtarma- çekme ve taşıma işlemleri için kullanılan iş kamyonu aracı için alınan belgeye operatörlük belgesi denilmektedir. Bu aracın çalışma sahası içerisinde kullanımında operatörlük belgesi yeterli olurken, saha dışında ve karayollarında kullanımında ehliyete işlenmesi zorunludur. İş kamyonu olarak ehliyete işlenen bu aracın ehliyete işletme kodu 105.41’dir.

Bu belgeleri yalnızca iş makinesi ehliyet ve operatörlük sertifikası verme yetkisi bulunan kurumlara kayıt olarak alabilirsiniz. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu; tüm iş makineleri eğitimi, sertifikası ve ehliyetini alabileceğiniz tek sürücü kursudur. Türkiye’nin 10 farklı iline hizmet vermektedir.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Hangi Sınıftır?

İş makineleri için gerekli olan ehliyet sınıfı G sınıfıdır. Araç kurtarma- çekme- taşıma iş makinesinin trafikte kullanılması halinde ehliyete işletme zorunluluğu bulunmaktadır. Trafiğe çıkılmayan kullanımlarda operatörlük belgesi yeterli olmaktadır. İş makinesi ehliyeti ya da operatörlük belgesini alabilmek için bu belgeyi verebilme yetkisine sahip kurumlardan eğitimini almalısınız ve başarılı olmanız durumunda operatörlük belgenizi almalısınız. Belgenizi aldıktan sonra ehliyete işletmek için Nüfus Müdürlüğü’ne gitmelisiniz.

İş makinesi ehliyetleri ya da operatörlük belgeleri, yalnızca iş makinesi operatörlük belgesi ya da operatörlüğü için yeterlilik belgesine sahip kurumlar tarafından verilmektedir. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu, tüm iş makinesi ehliyet ve operatörlük belgelerini verebilen tek sürücü kursudur. 15 dönümlük uygulama alanı ile kursiyerlerine sınav öncesi gerekli eğitimi vererek, kursiyerlerin sınavda ve iş hayatlarında başarılı olmalarını hedeflemektedir.

Araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlük belgesi için de kurumumuza başvurabilirsiniz. Size en yakın Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuza kaydınızı yaptırabilirsiniz. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu Türkiye’de 10 farklı ile hizmet vermektedir. Bunlar; Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir’dir.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Yaş Sınırı

İş makineleri için gerekli olan G sınıfı ehliyete sahip olabilmek için 18 yaş sınırını geçmek gerekmektedir. Yani 19 yaşından gün almış olmak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış olanların G sınıfı ehliyet ya da operatörlük başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlüğü için yaş dışında gerekli olan birkaç önemli husus daha vardır. Araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlük belgesi için yaş dışında gerekli diğer belge ve durumlar için bir alt başlıktaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Kimler Alabilir?

Araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlük belgesi ya da ehliyetini almak için başvuracak olan kursiyerlerden istenen bazı ön şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız durumunda operatörlük belgenizi alabilmek için gerekli kurumlara başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartların sağlanmadığı durumlarda ise ehliyet ya da operatörlük başvurusu geçerli sayılmamaktadır. Araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlüğü belgesi için başvuru yapacak olanların sahip olması gereken şartlar ise şunlardır;

 • 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olmalısınız.
 • En az ilköğretim okulundan mezun olmalısınız.
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olmalısınız.
 • Sağlığınızın iş makinesi kullanımına uygun olması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydınızın bulunmaması yani temiz olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağladığınızda araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlük belgesi için Sem Sürücü Kursu’muza başvuru yapabilirsiniz. Tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgesini vermeye yetkili tek sürücü kursu olarak; araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlük belgeniz için de 15 dönümlük alanımız ve deneyimli eğitmenlerimizle birlikte sizlere en iyi şartlarda eğitim verebilmeyi hedefliyoruz.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Eğitimleri

Araç kurtarma- çekme- taşıma iş makinesi ile trafiğe çıkıldığından ehliyet gerekmektedir. Ancak trafiğe çıkılmadığında da operatörlük belgesi olması zorunludur. Araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlüğünde de ehliyette olduğu gibi belgenin alınabilmesi için aranan bazı ön şartlar bulunmaktadır. Araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlüğü eğitim ve sertifikası için gerekli şartlar şunlardır;

 • Geçerli olan yaş standardında olmak yani 19 yaşından gün almış olmak,
 • En az ilköğretim okulundan (eski sistemde 5. Sınıf, yeni sistemde 4. Sınıf) mezun olmak,
 • Operatörlük yapmasına engel herhangi bir durumun olmaması,
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olması.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu olarak; 32 yıllık deneyimlerimizi teori ve uygulamalı eğitimlerde kursiyerlerimize aktararak en iyi şekilde eğitim almalarını hedefliyoruz. Bunun yanı sıra yeterli büyüklükteki eğitim alanımızla eğitim süresini en iyi şekilde değerlendirerek kursiyerlerimizin en iyi eğitimi almalarını sağlamaktayız. Kursiyerlerimize mümkün olduğunca pratik uygulama yaptırarak sınavda başarılı olmaları için azami çaba sarf etmekteyiz.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Nasıl Alınır?

Araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlüğü için de öncelikli aranan şart; belirlenen yaş sınırını doldurmuş olmaktır. Belirlenen yeni kanunlar çerçevesinde sürücü kurslarının iş makineleri eğitimine ya da belgesini vermeye yetkisi bulunmamaktadır. Ancak Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu olarak gerekli yeterliliğe ve uygulama alanına sahip olmamız nedeniyle, tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgelerini almaya tam yetkili tek sürücü kursuyuz. Türkiye’nin 10 farklı ilinde her türlü iş makinesi eğitimlerini, ehliyetlerini ve operatörlük belgelerini verebilen tek sürücü kursu olmaya devam ediyoruz.

Normal ehliyet sınavlarında teorik eğitimle birlikte aldığınız uygulamalı eğitimlerden sonra sınavlara katılırsınız. Ancak iş makinesi eğitimlerinde; önce teorik bilgi eğitimi ardından yazılı sınav, sınavda başarılı olmanızın ardından da operatörlük belgesini alacağınız iş makinesi ile eğitimlere ve pratiklere başlarsınız. Sem Sürücü Kursu olarak; 15 dönümlük uygulama eğitimi alanımızda verdiğimiz pratik uygulamalarla sınavdan başarılı bir şekilde geçmenizi hedefliyoruz.

Pratik eğitimlerinizin tamamlanmasının ardından direksiyon sınavına girersiniz. Sınavda başarılı olmanız durumunda sürücü kursumuza gönderilen sertifikayı alarak bu sertifika ile nüfus müdürlüğüne ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak araç kurtarma- çekme- taşıma  operatörlük belgesi işiniz için yeterli olacaksa yani trafiğe çıkmayacaksanız kurs tarafından verilen operatörlük belgesi yeterli olmaktadır. Ehliyete işletmenize gerek yoktur.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araç kurtarma- çekme- taşıma iş makinesi operatörlük belgesi için gerekli olan belgelerden bahsedeceğiz. Bunun için öncelikli olarak yaş sınırı ve kişide bulunması gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız halinde hazırladığınız evraklarla sürücü kursumuza kaydınızı yaptırabilirsiniz. Şartlarla ilgili detaylı bilgiyi bu belgeyi ya da operatörlük belgesi kimlerin alabileceğini anlattığımız başlığımız altında bulabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda sürücü kursumuza kaydınız için gerekli evraklar ise şunlardır;

 • Sağlık raporu,
 • Mezuniyet belgesi,
 • Biyometrik fotoğraf (6 adet),
 • Sabıka kaydı.

Yukarıdaki belgelerle birlikte yaş ve diğer şartları sağlamanız halinde kurumumuza başvuru yaptığınızda araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlüğü belgenizi alabilmeniz için kaydınızı oluşturmaktayız.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Sınav Soruları

Araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlüğü için sınav soruları ile lgili detaylı bilgiyi deneyimli eğitmenlerimiz ile yapacağınız derslerde alabilirsiniz. Sem Sürücü Kursu’nda alacağınız eğitimlerde sınavda çıkan sorulara benzer sorularla pratik yapma imkanı bulursunuz. Ayrıca tecrübeli eğitimcilerimiz ile sınavla ilgili aklınıza takılan her konuda sorularınızı sorabilirsiniz. Eğitimlerde anlatılan konular ve pratik test uygulamaları ile sınava en iyi şekilde hazırlanmanız için çalışıyoruz. Hedefimiz her öğrencimizin ilk sınav denemesinde başarılı olması ve eğitimini aldığı iş makinesini en iyi şekilde kullanabilmesidir.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Fiyatları

Araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlüğü için de ehliyetlerde olduğu gibi kurs ücreti ve sınav ücreti gibi ödemeler yer almaktadır. Her yıl değişen ehliyet fiyatlarında son olarak her bir sınav ücreti 160 tl, ehliyet fiyatları ise 2000- 3000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Tüm iş makineleri eğitimlerini, sertifika ve ehliyetlerini alabileceğiniz Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuzda tecrübeli eğitmenlerimizle birlikte sınavdan ilk seferde geçebilmeniz için azami çaba göstermekteyiz.

Türkiye’nin 10 farklı şehrine hizmet veren kursumuza uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla siz de Araç kurtarma- çekme- taşıma iş makinesi operatörlük belgesi sahibi olabilir ve işinize bir an evvel başlayabilirsiniz.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Nereden Alınır?

Araç kurtarma- çekme- taşıma yani iş kamyonu operatörlüğü ve diğer tüm iş makineleri için ehliyet ya da operatörlük belgesi alınan kurumlar yeni mevzuatla birlikte değişmiştir. Bu mevzuatla birlikte sürücü kurslarına değil, yalnızca iş makineleri kurslarına yetki verilmiştir. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuz bu konuda yetkili olan ve her türlü iş makinesi operatörlük belgesini ve operatörlük belgesini verebilen tek sürücü kursudur. 32 yıllık kurs deneyimimizle kursiyerlerimize gerekli olan tüm eğitimleri eksiksiz şekilde vermekteyiz.

Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir illerine hizmet vermekteyiz. Size en yakın sürücü kursumuza kaydınızı yaptırarak istediğiniz iş makinesinin ehliyetini ya da operatörlük belgesini alabilirsiniz.

 

 

32 Yıllık Tecrübesiyle Tüm İş Makineleri Ehliyetlerini Veren Tek Sürücü Kursu

Güncel ve İndirimli Fiyatları Öğrenmek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

 

0(264) 281 20 10 - 0(264) 277 02 02  Tıkla Ara

0(539) 573 08 11 - 0(539) 573 08 12  Tıkla WhatsApptan Soru Sor