Thumb

Ekskavatör Ehliyeti

Ekskavatör iş makinesi kepçe olarak bildiğimiz araçtır. Birçok farklı çeşidi bulunsa da genellikle topraklı alanlarda kazı işleri amacı ile kullanılmaktadır. Bu iş makinesini kullanmak için gerekli olan belgeye ise ekskavatör ehliyeti denilmektedir. Fakat bu iş makinesi ile trafiğe çıkılmayacaksa ehliyete işletme zorunluluğu yoktur. Operatörlük belgesi yeterli olmaktadır.

Ekskavatör Ehliyeti Nedir?

Ekskavatör iş makinesinin kullanımı için gerekli olan belgeye ekskavatör ehliyeti denilmektedir. Bu iş makinesinin sadece çalışma sahası içerisinde kullanımında operatörlük belgesi de yeterli olmaktadır. Ancak trafikte kullanılacak iş makinelerinin, iş makinesi kodu ile ehliyete işlenmesi gerekmektedir.

Ekskavatör Ehliyeti Hangi Sınıftır?

İş makineleri için gerekli olan ehliyet sınıfı G sınıfıdır. Ekskavatör iş makinesi için de G sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekmektedir. Böylelikle iş makinesi ehliyet ya da operatörlük belgesi veren bir kurumdan alacağınız belgeyi G sınıfı ehliyetinize iş makinesi koduyla birlikte işletebilirsiniz.

İş makinesi ehliyeti yalnızca iş makinesi ehliyeti için yeterlilik belgesine sahip kurumlar tarafından verilmektedir. Sem Sürücü Kursu, tüm iş makinesi ehliyet ve operatörlük belgelerini verebilen tek sürücü kursudur. 15 dönümlük uygulama alanı ile kursiyerlerine sınav öncesi gerekli eğitimi vererek, kursiyerlerin sınavda gerekli olan puanları almalarını sağlamaktadır.

Ekskavatör Ehliyeti Yaş Sınırı

Ekskavatör de dahil olmak üzere iş makineleri için gerekli olan G sınıfı ehliyete sahip olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olup 19 yaşından gün almak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış olanların G sınıfı ehliyet başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca ekskavatör ve iş makineleri ehliyeti için yaş dışında gerekli olan birkaç önemli husus daha vardır. Ekskavatör ehliyeti için yaş dışında gerekli diğer belge ve durumlar için bir alt başlıktaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ekskavatör Ehliyeti Kimler Alabilir?

Ekskavatör ehliyeti almak için başvuracak olan kursiyerlerden istenen bazı ön şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması durumunda ehliyet alabilmek için başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartların sağlanmadığı durumlarda ehliyet başvurusu yapılamamaktadır. Ekskavatör ehliyeti ya da operatörlüğü belgesi için başvuru yapacak olanların sahip olması gereken şartlar şunlardır;

 • 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olmalısınız.
 • En az ilköğretimi bitirmiş olmalısınız.
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olmalısınız.
 • Sağlığınızın iş makinesi kullanımına uygun olması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydınızın temiz olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağladığınızda ekskavatör ehliyeti ya da operatörlük belgesi için Sem Sürücü Kursu’muza başvuru yapabilirsiniz. Tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgesini vermeye yetkili tek sürücü kursu olarak; ekskavatör ehliyetiniz için de 15 dönümlük alanımız ve deneyimli eğitmenlerimizle birlikte sizlere en iyi şartlarda eğitim verebilmeyi hedefliyoruz.

Ekskavatör Ehliyeti Eğitimleri

Ekskavatör iş makinesi ile trafiğe çıkmanız gerekiyorsa G sınıfı ehliyet almalısınız ve ekskavatör operatörlüğü belgenizi ehliyetinize işlettirmelisiniz. Fakat ekskavatör iş makinesini yalnızca iş sahası içerisinde kullanacak ve trafiğe çıkmayacaksanız ekskavatör operatörlüğü belgesi almanız yeterlidir. Ekskavatör operatörlüğünde de ehliyette olduğu gibi belgenin alınabilmesi için aranan bazı ön şartlar bulunmaktadır. Ekskavatör operatörlüğü eğitim ve sertifikası için gerekli şartlar şunlardır;

 • G sınıfı ehliyet alabilmek için geçerli olan yaş statüsünde bulunmak yani 19 yaşından gün almış olmak,
 • En az ilköğretim okulunu bitirmiş olmak,
 • Operatörlük yapmasına engel durumun olmaması,
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olması.

Sem sürücü kursu olarak; 32 yıllık deneyimlerimizi teori ve uygulamalı eğitimlerde kursiyerlerimize aktararak en iyi şekilde eğitim almalarını hedefliyoruz. Bunun yanı sıra yeterli büyüklükteki eğitim alanımızla eğitim süresini en iyi şekilde değerlendirmekteyiz. Kursiyerlerimize mümkün olduğunca pratik uygulama yaptırarak sınavda başarılı olmaları için azami çaba sarf ediyoruz.

Ekskavatör Ehliyeti Nasıl Alınır?

Ekskavatör yani kepçe ehliyeti için öncelikli aranan şart 18 yaşını doldurmuş olma şartıdır. Belirlenen kanunlar çerçevesinde sürücü kurslarının iş makineleri eğitimi verme yetkisi bulunmamaktadır. Ancak Sem Sürücü Kursu olarak gerekli yeterlilik ve birikime sahip olmamız nedeniyle, tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgelerini almaya tam yetkili tek sürücü kursuyuz. Türkiye’nin 10 farklı ilinde her türlü iş makinesi eğitimlerini, ehliyetlerini ve operatörlük belgelerini vermekteyiz.

Normal ehliyet sınavlarında teorik eğitimi alırken bir yandan da pratik eğitimleri alırsınız. Ancak iş makinesi eğitimlerinde ise önce teorik bilgi sonra sınav, sınavda başarılı olmanızın ardından da ehliyetini alacağınız iş makinesi ile eğitimleri ve pratiklerine başlarsınız. 15 dönümlük uygulama eğitimi alanımızda verdiğimiz pratik uygulamalarla sınavdan başarılı bir şekilde geçmenizi hedefliyoruz.

Pratik eğitimlerinin tamamlanmasının ardından direksiyon sınavına girersiniz. Sınavda başarılı olmanız durumunda sürücü kursumuza gönderilen sertifika ile nüfus müdürlüğüne ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ekskavatör Ehliyeti Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ekskavatör iş makinesi ehliyeti için öncelikli olarak belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız halinde hazırladığınız evraklarla sürücü kursumuza kaydınızı yaptırabilirsiniz. Şartlarla ilgili detaylı bilgiyi “İş Makinesi Ehliyeti Kimler Alabilir?” başlığımız altında bulabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda sürücü kursumuza kaydınız için gerekli evraklar ise şunlardır;

 • Sağlık raporu,
 • Mezuniyet belgesi,
 • Biyometrik fotoğraf (6 adet),
 • Sabıka kaydı.

Yukarıdaki belgelerle birlikte kurumumuza başvuru yaptığınızda ekskavatör operatörlüğü belgesi ya da ehliyetini alabilmeniz için kaydınızı oluşturmaktayız.

Ekskavatör Ehliyeti Sınav Soruları

Ekskavatör iş makinesi ehliyetinde sorulan sınav sorularını teknik bilgiler ve genel bilgiler olarak iki ana kategoriye ayırabiliriz. Seçmiş olduğunuz iş makinesi olan ekskavatör dışındaki makinelerle ilgili de genel sorular yer alabilmektedir.

Sakarya Sem Sürücü Kursundan alacağınız eğitimlerde sınavda çıkan sorulara benzer sorularla pratik yapma imkanı bulursunuz. Tecrübeli eğitimcilerimiz ile aklınıza takılan her konuda soru sorabilirsiniz. Eğitimlerde anlatılan konular ve pratik test uygulamaları ile sınava en iyi şekilde hazırlanmanız için çalışıyoruz. Hedefimiz her öğrencimizin ilk sınav denemesinde başarılı notlar alarak ehliyet sahibi olmasıdır. 

Ekskavatör Ehliyeti Fiyatları

Ekskavatör ehliyeti için de normal ehliyetlerde olduğu gibi kurs ücretinin yanı sıra ehliyet ve sınav için de ödemeler yapılmaktadır. Her yıl değişen ehliyet fiyatlarında son olarak her bir sınav ücreti 160 tl, ehliyet fiyatları ise 2500 ile 3000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Tüm iş makineleri eğitimlerini, sertifika ve ehliyetlerini alabileceğiniz Sem Sürücü Kursu’nda tecrübeli eğitmenlerimizle birlikte sınavdan ilk seferde geçebilmeniz için azami çaba göstermekteyiz.

Türkiye’nin 10 farklı şehre hizmet veren kursumuzda uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla siz de iş makinesi ehliyeti sahibi olabilir ve işinize bir an evvel başlayabilirsiniz.

Ekskavatör Ehliyeti Nereden Alınır?

Ekskavatör iş makinesi ehliyeti ve diğer tüm iş makineleri için ehliyet alınan kurumlar yeni mevzuatla birlikte değişmiştir. Sürücü kursları değil, yalnızca iş makineleri kurslarına yetki verilmiştir. Sakarya Sem Sürücü Kursumuz bu konuda yetkili olan ve her türlü iş makinesi ehliyetini verebilen tek sürücü kursudur. 32 yıllık kurs deneyimimizle kursiyerlerimize gerekli olan tüm eğitimleri eksiksiz şekilde vermekteyiz.

Sakarya Sem Sürücü Kursumuz; Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir’de hizmet vermektedir. Size en yakın sürücü kursumuza kaydınızı yaptırarak istediğiniz iş makinesinin operatörlük belgesi ya da ehliyetini alabilirsiniz.

 

32 Yıllık Tecrübesiyle Tüm İş Makineleri Ehliyetlerini Veren Tek Sürücü Kursu

Güncel ve İndirimli Fiyatları Öğrenmek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

 

0(264) 281 20 10 - 0(264) 277 02 02  Tıkla Ara

0(539) 573 08 11 - 0(539) 573 08 12  Tıkla WhatsApptan Soru Sor