Thumb

Grayder Ehliyeti

Grayder Ehliyeti

Grayder ya da başka bir deyişle motor grayder dediğimiz iş makinesi yollardaki yüzey çalışmalarında kullanılmaktadır. Yani yüzey düzeltme, düzleme gibi işlerde kullanılan bir iş makinesidir. Bu iş makinesini kullanmak için gerekli olan belgeye ise grayder ehliyeti denilmektedir. Ancak bu iş makinesi ile trafiğe çıkılmayacaksa ehliyete işletme zorunluluğu bulunmamaktadır. Çalışma sahası içerisinde operatörlük belgesi yeterli olmaktadır.

Grayder Ehliyeti Nedir?

Grayder iş makinesinin kullanımı için gerekli olan belgeye grayder ehliyeti denilmektedir. Bu iş makinesinin sadece çalışma sahası içerisinde kullanımında operatörlük belgesi de yeterli olmaktadır. Ancak trafikte kullanılacak iş makinelerinin, iş makinesi kodu ile ehliyete işlenmesi zorunludur. Ehliyete işlenmediği halde trafikte bulunuyorsa gerekli cezai işlem uygulanmaktadır. 

Grayder Ehliyeti Hangi Sınıftır?

İş makineleri için gerekli olan ehliyet sınıfı G sınıfıdır. Grayder iş makinesi için de G sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekmektedir. Böylelikle iş makinesi ehliyet ya da operatörlük belgesi veren bir kurumdan alacağınız belgeyi G sınıfı ehliyetinize iş makinesi koduyla birlikte işleterek iş makinenizle trafiğe çıkabilirsiniz.

İş makinesi ehliyetleri ya da operatörlük belgeleri, yalnızca iş makinesi ehliyeti ya da operatörlüğü için yeterlilik belgesine sahip kurumlar tarafından verilmektedir. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu, tüm iş makinesi ehliyet ve operatörlük belgelerini verebilen tek sürücü kursudur. 15 dönümlük uygulama alanı ile kursiyerlerine sınav öncesi gerekli eğitimi vererek, kursiyerlerin sınavda ve iş hayatlarında başarılı olmalarını hedeflemektedir.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursunun Türkiye’de 10 farklı ile hizmet vermektedir. Bunlar; Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir’dir.

Grayder Ehliyeti Yaş Sınırı

Grayder de dahil olmak üzere iş makineleri için gerekli olan G sınıfı ehliyete sahip olabilmek için 18 yaş sınırını geçmek gerekmektedir. Yani 19 yaşından gün almış olmak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış olanların G sınıfı ehliyet başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca grayder ve iş makineleri ehliyeti için yaş dışında gerekli olan birkaç önemli husus daha vardır. Grayder ehliyeti için yaş dışında gerekli diğer belge ve durumlar için bir alt başlıktaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Grayder Ehliyeti Kimler Alabilir?

Grayder ehliyeti almak için başvuracak olan kursiyerlerden istenen bazı ön şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız durumunda ehliyet alabilmek için gerekli kurumlara başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartların sağlanmadığı durumlarda ise ehliyet başvurusu yapılamamaktadır. Grayder ehliyeti ya da operatörlüğü belgesi için başvuru yapacak olanların sahip olması gereken şartlar ise şunlardır;

 • 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olmalısınız.
 • En az ilköğretim okulundan mezun olmalısınız.
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olmalısınız.
 • Sağlığınızın iş makinesi kullanımına uygun olması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydınızın bulunmaması yani temiz olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağladığınızda grayder ehliyeti ya da operatörlük belgesi için Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuza başvuru yapabilirsiniz. Tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgesini vermeye yetkili tek sürücü kursu olarak; grayder ehliyetiniz için de 15 dönümlük alanımız ve deneyimli eğitmenlerimizle birlikte sizlere en iyi şartlarda eğitim verebilmeyi hedefliyoruz.

Grayder Ehliyeti Eğitimleri

Grayder iş makinesi ile trafiğe çıkmanız gerekiyorsa G sınıfı ehliyet almalısınız ve grayder operatörlüğü belgenizi ehliyetinize işlettirmelisiniz. Fakat grayder iş makinesini yalnızca iş sahası içerisinde kullanacak ve trafiğe çıkmayacaksanız grayder operatörlüğü belgesi almanız yeterli olacaktır. Grayder operatörlüğünde de ehliyette olduğu gibi belgenin alınabilmesi için aranan bazı ön şartlar bulunmaktadır. Grayder operatörlüğü eğitim ve sertifikası için gerekli şartlar şunlardır;

 • G sınıfı ehliyet alabilmek için geçerli olan yaş standardında olmak yani 19 yaşından gün almış olmak,
 • En az ilköğretim okulundan (eski sistemde 5. Sınıf, yeni sistemde 4. Sınıf) mezun olmak,
 • Operatörlük yapmasına engel herhangi bir durumun olmaması,
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olması.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu olarak; 32 yıllık deneyimlerimizi teori ve uygulamalı eğitimlerde kursiyerlerimize aktararak en iyi şekilde eğitim almalarını hedefliyoruz. Bunun yanı sıra yeterli büyüklükteki eğitim alanımızla eğitim süresini en iyi şekilde değerlendirmekteyiz. Kursiyerlerimize mümkün olduğunca pratik uygulama yaptırarak sınavda başarılı olmaları için azami çaba sarf etmekteyiz.

Grayder Ehliyeti Nasıl Alınır?

Grayder ehliyeti için de öncelikli aranan şart; belirlenen yaş sınırını doldurmuş olmaktır. Belirlenen yeni kanunlar çerçevesinde sürücü kurslarının iş makineleri eğitimine ya da belgesini vermeye yetkisi bulunmamaktadır. Ancak Sem Sürücü Kursu olarak gerekli yeterliliğe ve uygulama alanına sahip olmamız nedeniyle, tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgelerini almaya tam yetkili tek sürücü kursuyuz. Türkiye’nin 10 farklı ilinde her türlü iş makinesi eğitimlerini, ehliyetlerini ve operatörlük belgelerini vermekteyiz.

Normal ehliyet sınavlarında teorik eğitimle birlikte aldığınız uygulamalı eğitimlerden sonra sınavlara katılırsınız. Ancak iş makinesi eğitimlerinde; önce teorik bilgi eğitimi ardından yazılı sınav, sınavda başarılı olmanızın ardından da ehliyetini alacağınız iş makinesi ile eğitimlere ve pratiklere başlarsınız. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu olarak; 15 dönümlük uygulama eğitimi alanımızda verdiğimiz pratik uygulamalarla sınavdan başarılı bir şekilde geçmenizi hedefliyoruz.

Pratik eğitimlerinizin tamamlanmasının ardından direksiyon sınavına girersiniz. Sınavda başarılı olmanız durumunda sürücü kursumuza gönderilen sertifikayı alarak bu sertifika ile nüfus müdürlüğüne ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz.

Grayder Ehliyeti Gerekli Belgeler Nelerdir?

Grayder iş makinesi ehliyeti için öncelikli olarak yaş sınırı ve gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız halinde hazırladığınız evraklarla sürücü kursumuza kaydınızı yaptırabilirsiniz. Şartlarla ilgili detaylı bilgiyi bu ehliyeti kimlerin alabileceğini anlattığımız başlığımız altında bulabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda sürücü kursumuza kaydınız için gerekli evraklar ise şunlardır;

 • Sağlık raporu,
 • Mezuniyet belgesi,
 • Biyometrik fotoğraf (6 adet),
 • Sabıka kaydı.

Yukarıdaki belgelerle birlikte yaş ve diğer şartları sağlamanız halinde kurumumuza başvuru yaptığınızda grayder operatörlüğü belgesi ya da ehliyetini alabilmeniz için kaydınızı oluşturmaktayız.

Grayder Ehliyeti Sınav Soruları

Grayder iş makinesi ehliyeti için sınav soruları; teknik bilgiler ve genel bilgilerden oluşmaktadır. Sınavda seçmiş olduğunuz iş makinesi dışındaki makinelerle ilgili de genel sorular yer alabilmektedir. Bununla ilgili detaylı bilgiyi deneyimli eğitmenlerimiz ile yapacağınız derslerde alabilirsiniz.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursunda alacağınız eğitimlerde sınavda çıkan sorulara benzer sorularla pratik yapma imkanı bulursunuz. Ayrıca tecrübeli eğitimcilerimiz ile sınavla ilgili aklınıza takılan her konuda sorularınızı sorabilirsiniz. Eğitimlerde anlatılan konular ve pratik test uygulamaları ile sınava en iyi şekilde hazırlanmanız için çalışıyoruz. Hedefimiz her öğrencimizin ilk sınav denemesinde başarılı olmasıdır. 

Grayder Ehliyeti Fiyatları

Grayder ehliyeti için de normal ehliyetlerde olduğu gibi kurs ücreti, sınav ücreti ve ehliyet için ödemeler yer almaktadır. Her yıl değişen ehliyet fiyatlarında son olarak her bir sınav ücreti 160 tl, ehliyet fiyatları ise 2000 ile 2500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak G sınıfı ehliyetiniz varsa ve yalnızca ehliyete işletme yapılacaksa fiyatlarda bir iniş olması söz konusudur.

Tüm iş makineleri eğitimlerini, sertifika ve ehliyetlerini alabileceğinizSakarya Özel Sem Sürücü Kursunda tecrübeli eğitmenlerimizle birlikte sınavdan ilk seferde geçebilmeniz için azami çaba göstermekteyiz.

Türkiye’nin 10 farklı şehrinde bulunan kurs merkezlerimizde uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla siz de grayder iş makinesi ehliyeti sahibi olabilir ve işinize bir an evvel başlayabilirsiniz.

Grayder Ehliyeti Nereden Alınır?

Grayder iş makinesi ehliyeti ve diğer tüm iş makineleri için ehliyet alınan kurumlar yeni mevzuatla birlikte değişmiştir. Bu mevzuatla birlikte sürücü kurslarına değil, yalnızca iş makineleri kurslarına yetki verilmiştir. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuz bu konuda yetkili olan ve her türlü iş makinesi ehliyetini verebilen tek sürücü kursudur. 32 yıllık kurs deneyimimizle kursiyerlerimize gerekli olan tüm eğitimleri eksiksiz şekilde vermekteyiz.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuz; Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir’e hizmet vermektedir. Size en yakın sürücü kursumuza kaydınızı yaptırarak istediğiniz iş makinesinin operatörlük belgesi ya da ehliyetini alabilirsiniz.

 

32 Yıllık Tecrübesiyle Tüm İş Makineleri Ehliyetlerini Veren Tek Sürücü Kursu

Güncel ve İndirimli Fiyatları Öğrenmek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

 

0(264) 281 20 10 - 0(264) 277 02 02  Tıkla Ara

0(539) 573 08 11 - 0(539) 573 08 12  Tıkla WhatsApptan Soru Sor