Thumb

İş Makinesi Ehliyeti

İş makinelerinin kullanımı için ehliyet almak zorunludur. Her iş makinesinin ehliyet sınıfı farklıdır. Kullanmak istediğiniz makinenin hangi ehliyet sınıfına ihtiyaç duyduğunu öğrenerek o sınıfın ehliyetine sahip olmalısınız. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu; Türkiye’nin 10 farklı şehrinde tüm iş makineleri için ehliyet veren tek sürücü kursudur. Eğitimlerimizi 15 dönümlük arazimizde 32 yıllık tecrübemize dayanarak vermekteyiz. Kurs bitiminde %80 başarı oranımızla sizleri de ehliyet sahibi yapmaya hazırız.

İş Makinesi Ehliyeti Nedir?

İş makinesi ehliyeti, bir iş makinesini kullanmak için gerekli olan belgedir. Her iş makinesinin ehliyet sınıfı farklıdır. Bu sebeple hangi iş makinesini kullanacaksanız o iş makinesi için gerekli olan ehliyeti almalısınız.

İş Makinesi Ehliyeti Hangi Sınıftır?

İş makineleri için gerekli olan ehliyet sınıfı G’dir. Fakat G sınıfı ehliyetlerin de kullanabildiği ve kullanamadığı iş makineleri sınıfları bulunmaktadır. G sınıfı ehliyet ile vinç, dozer, tır gibi iş makinelerini kullanılabilmektedir. Tüm iş makinelerinin ehliyetini alabileceğiniz Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuzda kullanmak istediğiniz iş makinesinin eğitimlerini yeterli derecede alarak sınavlara girmenizi sağlıyoruz.

İş Makinesi Ehliyeti Yaş Sınırı

İş makineleri için gerekli olan G sınıfı ehliyete sahip olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olup 19 yaşından gün almak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış olanların G sınıfı ehliyet başvuruları geçersiz sayılmaktadır.

İş Makinesi Ehliyeti Kimler Alabilir?

İş makinesi ehliyeti alabilmek için belirlenen şartlara uyulması gerekmektedir. Aksi takdirde ehliyet başvurusu yapılamamaktadır. İş makinesi ehliyeti yani G sınıfı ehliyet için başvuru yapacak olanların sahip olması gereken şartlar şunlardır;

 • 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olmalısınız.
 • En az ilköğretimi bitirmiş olmalısınız.
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olmalısınız.
 • Sağlığınızın iş makinesi kullanımına uygun olması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydınızın temiz olması gerekmektedir.
 • G sınıfı ehliyet almak için aldığınız eğitimler sonrası yapılan sınavdan iyi bir not alarak sınavı başarı ile geçmelisiniz.

İş Makinesi Ehliyeti Eğitimleri

Kullanacağınız iş makinesi ehliyet gerektiriyorsa G sınıfı ehliyet almalısınız. Fakat trafiğe çıkmanızı gerektirmeyen iş makineleri için iş makinesi operatörlüğü belgesi almanız yeterlidir. İş makinesi operatörlüğünde de ehliyet de olduğu gibi belgenin alınabilmesi için aranan şartlar bulunmaktadır. İş makinesi operatörlüğü eğitim ve sertifikası için gerekli şartlar şunlardır;

 • G sınıfı ehliyet alabilmek için geçerli olan yaş statüsünde bulunmak yani 19 yaşından gün almış olmak,
 • En az ilköğretimi bitirmiş olmak,
 • Operatörlük yapmasına engel durumun olmaması,
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olması.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu olarak; 32 yıllık deneyimlerimizi eğitimlerde kursiyerlerimize aktararak en iyi şekilde eğitim almalarını hedefliyoruz. Bunun yanı sıra yeterli büyüklükteki eğitim alanımızla eğitim süresini en iyi şekilde değerlendirmekteyiz. Kursiyerlerimize mümkün olduğunca pratik uygulama yaptırarak sınavda başarılı olmalarını için azami çaba sarf ediyoruz.

İş Makinesi Ehliyeti Nasıl Alınır?

İş makinesi ehliyeti için öncelikli aranan şart 18 yaşını doldurmuş olma şartıdır. Bunun dışında ehliyetini almak istediğiniz iş makinesinin belli olması gerekmektedir. Her iş makinesinin ehliyeti aynı değildir. Bu nedenle önce ehliyetini almayı düşündüğünüz iş makinesini belirleyip sonrasında ehliyet için başvuru yapmalısınız. Her sürücü kursunun tüm iş makineleri eğitimi vermediğini unutmamalısınız. Bu nedenle yazılacağınız kursun istediğiniz iş makinesi ehliyetini verebileceğinden emin olun.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu olarak Türkiye’nin 10 farklı ilinde her türlü iş makinesi eğitimlerini ve de ehliyetlerini vermekteyiz.

Normal ehliyet sınavlarında teorik eğitimi alırken bir yandan da pratik eğitimleri alırsınız. Ancak iş makinesi eğitimlerinde ise önce teorik bilgi sonra sınav, sınavda başarılı olmanızın ardından da ehliyetini alacağınız iş makinesi ile eğitimleri ve pratiklerine başlarsınız. 15 dönümlük arazimizde verdiğimiz pratik uygulamalarla sınavdan başarılı bir şekilde geçmenizi hedefliyoruz.

Pratik eğitimlerinin tamamlanmasının ardından direksiyon sınavına girersiniz. Sınavda başarılı olunması durumunda sürücü kursumuza gönderilen sertifika ile nüfus müdürlüğüne ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz.

İş Makinesi Ehliyeti Gerekli Belgeler

İş makinesi ehliyeti için öncelikli olarak belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız halinde hazırladığınız evraklarla sürücü kursuna kaydınızı yaptırabilirsiniz. Şartlarla ilgili detaylı bilgiyi “İş Makinesi Ehliyeti Kimler Alabilir?” başlığımız altında bulabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda sürücü kursuna kaydınız için gerekli evraklar ise şunlardır;

 • Sağlık raporu,
 • Mezuniyet belgesi,
 • Biyometrik fotoğraf (6 adet),
 • Sabıka kaydı.

İş Makinesi Ehliyeti Sınav Soruları

İş makinesi ehliyetinde sorulan sınav soruları ehliyetini alacağınız iş makinesine göre değişiklik göstermektedir. O iş makinesine ait teknik bilgiler ve genel bilgiler sorulmaktadır. Seçmiş olduğunuz iş makinesi dışındaki makinelerle ilgili de genel sorular yer almaktadır.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursunda alacağınız eğitimlerde sınavda çıkan sorulara benzer sorularla pratik yapma imkanı bulursunuz. Tecrübeli eğitimcilerimiz ile aklınıza takılan her konuda soru sorabilirsiniz. Eğitimlerde anlatılan konular ve pratik test uygulamaları ile sınava en iyi şekilde hazırlanmanız için çalışıyoruz. Hedefimiz her öğrencimizin ilk sınav denemesinde başarılı notlar alarak ehliyet sahibi olmasıdır.  

İş Makinesi Ehliyeti Fiyatları

İş makinesi ehliyeti için de normal ehliyetlerde olduğu gibi kurs ücretinin yanı sıra ehliyet ve sınav için de ödemeler yapılmaktadır. Her yıl değişen ehliyet fiyatlarında son olarak sınav ücreti 140 tl, ehliyet fiyatları ise alacağınız iş makinesine göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye’nin 10 farklı şehrinde uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla siz de iş makinesi ehliyeti sahibi olabilir ve işinize bir an evvel başlayabilirsiniz.

İş Makinesi Ehliyeti Nereden Alınır?

İş makinesi ehliyeti yeni mevzuatla birlikte değişmiştir. Yalnızca iş makineleri kurslarına yetki verilmiştir. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuz bu konuda yetkili olan ve her türlü iş makinesi ehliyetini verebilen tek sürücü kursudur. Kursumuz; Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir’deki iş makinesi ehliyeti almak isteyenlere hizmet vermektedir. Size en yakın sürücü kursumuza kaydınızı yaptırarak istediğiniz iş makinesinin operatörlük belgesi ya da ehliyetini alabilirsiniz.

 

32 Yıllık Tecrübesiyle Tüm İş Makineleri Ehliyetlerini Veren Tek Sürücü Kursu

Güncel ve İndirimli Fiyatları Öğrenmek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

 

0(264) 281 20 10 - 0(264) 277 02 02  Tıkla Ara

0(539) 573 08 11 - 0(539) 573 08 12  Tıkla WhatsApptan Soru Sor