Thumb

Makaslı Platform Ehliyeti

Makaslı platformlar ulaşılması güç olan noktalarda makaslı yapısıyla uzayarak erişilemeyen yerlere erişim imkanı sağlayan bir iş makinesidir. Bu iş makinesini kullanmak için gerekli olan belgeye ise makaslı platform ehliyeti denilmektedir. Ancak bu iş makinesine trafikte rastlamak pek mümkün olmadığından genellikle çalışma sahası içerisinde kullanılır. Bu nedenle de ehliyete işletme zorunluluğu bulunmadan alınan operatörlük belgesi ile de kullanımı mümkündür. Makaslı platformların kullanım yerleri değişiklik gösterse de hep iş sahası içerisinde olmasından dolayı makaslı platform operatörlük belgesi yeterli olmaktadır.

Makaslı Platform Ehliyeti Nedir?

Makaslı platform iş makinesinin kullanımı için gerekli olan belgeye makaslı platform ehliyeti denilmektedir. Fakat bu iş makinesinin sadece çalışma sahası içerisinde kullanımında operatörlük belgesi de yeterli olduğundan ehliyete işlettirilmesi gerekmez. Yalnızca trafikte kullanılacak iş makinelerinin, iş makinesi kodu ile G sınıfı ehliyete işlenmesi zorunludur. Ehliyete işlenmediği halde trafikte bulunuyorsa gerekli cezai işlem uygulanmaktadır. 

Makaslı Platform Ehliyeti Hangi Sınıftır?

İş makineleri için gerekli olan ehliyet sınıfı G sınıfıdır. Makaslı platform iş makinesi de, iş makineleri grubunda yer alır fakat trafiğe çıkmadığından G sınıfı ehliyete işlettirmeye gerek duyulmaz. Çalışma sahası içerisinde kullanılacak olan iş makinelerinin ehliyete işlenme zorunluluğu bulunmamaktadır. Makaslı platform da bunlardan bir tanesidir.

İş makinesi ehliyetleri ya da operatörlük belgeleri, yalnızca iş makinesi ehliyeti ya da operatörlüğü için yeterlilik belgesine sahip kurumlar tarafından verilmektedir. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu tüm iş makinesi ehliyet ve operatörlük belgelerini verebilen tek sürücü kursudur. Kursumuz; 15 dönümlük uygulama alanı ile kursiyerlerine sınav öncesi gerekli eğitimi vererek, kursiyerlerin sınavda ve iş hayatlarında başarılı olmalarını hedeflemektedir.

Sem Sürücü Kursu’nun Türkiye’de 10 farklı ile hizmet vermektedir. Bunlar; Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir’dir.

Makaslı Platform Ehliyeti Yaş Sınırı

Makaslı platform da dahil olmak üzere iş makineleri için gerekli olan G sınıfı ehliyete ya da operatörlük belgesine sahip olabilmek için 18 yaş sınırını geçmek gerekmektedir. Yani iş makineleri için 19 yaşından gün almış olma şartı aranmaktadır. 18 yaşını doldurmamış olanların G sınıfı ehliyet ya da operatörlük belgesi başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca makaslı platform ve iş makineleri ehliyeti için yaş dışında gerekli olan birkaç önemli husus daha vardır. Makaslı platform ehliyeti için yaş dışında gerekli diğer belge ve durumlar için bir alt başlıktaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Makaslı Platform Ehliyeti Kimler Alabilir?

Makaslı platform ehliyeti ya da operatörlük belgesi almak için başvuracak olan kursiyerlerden istenen bazı ön şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız durumunda belgenizi ya da ehliyetinizi alabilmek için gerekli kurumlara başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartların sağlanmadığı durumlarda ise ehliyet ya da operatörlük başvurusu yapılamamaktadır. Makaslı platform ehliyeti ya da operatörlüğü belgesi için başvuru yapacak olanların sahip olması gereken şartlar ise şunlardır;

 • 18 yaşın dolup, 19 yaşından gün alınmış olması gerekmektedir.
 • En az ilköğretim okulundan mezun olunması gerekmektedir.
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olunmalıdır.
 • Sağlık şartlarının iş makinesi kullanımına uygun olması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydının bulunmaması yani temiz olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağladığınızda makaslı platform ehliyeti ya da operatörlük belgesi için Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuza başvuru yapabilirsiniz. Tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgesini vermeye yetkili tek sürücü kursu olarak; makaslı platform operatörlük belgeniz için de 15 dönümlük alanımız ve deneyimli eğitmenlerimizle birlikte sizlere en iyi şartlarda eğitim verebilmeyi hedefliyoruz.

Makaslı Platform Ehliyeti Eğitimleri

Makaslı platform iş makinesi ile trafiğe çıkmanız gerekiyorsa G sınıfı ehliyet almalısınız ve makaslı platform operatörlüğü belgenizi ehliyetinize işlettirmelisiniz. Fakat makaslı platform iş makinesini yalnızca iş sahası içerisinde kullanacak ve trafiğe çıkmayacaksanız makaslı platform operatörlüğü belgesi almanız yeterli olacaktır. Makaslı platform operatörlüğünde de ehliyette olduğu gibi belgenin alınabilmesi için aranan bazı ön şartlar bulunmaktadır. Makaslı platform operatörlüğü eğitim ve sertifikası için gerekli şartlar şunlardır;

 • G sınıfı ehliyet alabilmek için geçerli olan yaş standardında olmak yani 19 yaşından gün almış olmak,
 • En az ilköğretim okulundan (eski sistemde 5. Sınıf, yeni sistemde 4. Sınıf) mezun olmak,
 • Operatörlük yapmasına engel herhangi bir durumun olmaması,
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olması.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu olarak; 32 yıllık deneyimlerimizi teori ve uygulamalı eğitimlerde kursiyerlerimize aktararak en iyi şekilde eğitim almaları için özen gösteriyoruz. Bunun yanı sıra yeterli büyüklükteki eğitim alanımızla eğitim süresini en iyi şekilde değerlendirmekteyiz. Kursiyerlerimize mümkün olduğunca pratik uygulama yaptırarak sınavda başarılı olmaları için azami çaba sarf etmekteyiz.

Makaslı Platform Ehliyeti Nasıl Alınır?

Makaslı platform ehliyeti için de öncelikli aranan şart; belirlenen yaş sınırını doldurmuş olmaktır. Belirlenen yeni kanunlar çerçevesinde sürücü kurslarının iş makineleri eğitimine ya da belgesini vermeye yetkisi bulunmamaktadır. Ancak Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu olarak gerekli yeterliliğe ve uygulama alanına sahip olmamız nedeniyle, tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgelerini almaya tam yetkili tek sürücü kursuyuz. 32 yıllık deneyimimizle birlikte Türkiye’nin 10 farklı ilinde her türlü iş makinesi eğitimlerini, ehliyetlerini ve operatörlük belgelerini vermeye devam ediyoruz.

İş makinesi dışındaki ehliyet sınavlarında teorik eğitimle birlikte aldığınız uygulamalı eğitimlerden sonra sınavlara katılırsınız. Ancak iş makinesi eğitimlerinde; önce teorik bilgi eğitimi ardından yazılı sınav, sınavda başarılı olmanızın ardından da ehliyetini alacağınız iş makinesi ile eğitimlere ve pratiklere başlarsınız. Sem Sürücü Kursu olarak; 15 dönümlük uygulama eğitimi alanımızda verdiğimiz pratik uygulamalarla sınavdan başarılı bir şekilde geçmenizi hedefliyoruz.

Pratik eğitimlerinizin tamamlanmasının ardından direksiyon sınavına girersiniz. Sınavda başarılı olmanız durumunda sürücü kursumuza gönderilen sertifikayı alarak bu sertifika ile nüfus müdürlüğüne ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz.

Makaslı Platform Ehliyeti Gerekli Belgeler Nelerdir?

Makaslı platform iş makinesi ehliyeti ya da operatörlük belgesi için öncelikli olarak yaş sınırı ve gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız halinde hazırladığınız evraklarla sürücü kursumuza kaydınızı yaptırabilirsiniz. Şartlarla ilgili detaylı bilgiyi bu ehliyeti kimlerin alabileceğini anlattığımız başlığımız altında bulabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda sürücü kursumuza kaydınız için gerekli evraklar ise şunlardır;

 • Sağlık raporu,
 • Mezuniyet belgesi,
 • Biyometrik fotoğraf (6 adet),
 • Sabıka kaydı.

Yukarıdaki belgelerle birlikte yaş ve diğer şartları sağlamanız halinde kurumumuza başvuru yaptığınızda, makaslı platform operatörlüğü belgesi ya da ehliyetini alabilmeniz için kaydınızı oluşturmaktayız.

Makaslı Platform Ehliyeti Sınav Soruları

Makaslı platform iş makinesi ehliyeti ya da operatörlük belgesi için gireceğiniz sınavda; teknik bilgiler ve genel bilgilerden oluşan sorular yer almaktadır. Sınavda seçmiş olduğunuz iş makinesi dışındaki makinelerle ilgili de genel sorular yer alabilmektedir. Bununla ilgili detaylı bilgi ve eğitimi deneyimli eğitmenlerimiz ile yapacağınız derslerde alabilirsiniz.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuzda alacağınız eğitimlerde sınavda çıkan sorulara benzer sorularla pratik yapma imkanı bulursunuz. Ayrıca tecrübeli eğitimcilerimiz ile sınavla ilgili aklınıza takılan her konuda sorularınızı sorabilirsiniz. Eğitimlerde anlatılan konular ve pratik test uygulamaları ile sınava en iyi şekilde hazırlanmanız için çalışıyoruz. Hedefimiz her öğrencimizin ilk sınav denemesinde başarılı bir şekilde belgesini alabilmesidir.

Makaslı Platform Ehliyeti Fiyatları

Makaslı platform operatörlüğü için de kurs ücreti, sınav ücreti ve ehliyet için ödemeler yer almaktadır. Her yıl değişen ehliyet fiyatlarında son olarak her bir sınav ücreti 160 tl, ehliyet fiyatları ise 2500 ile 3000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak makaslı platform için alacağınız operatörlük belgesini ehliyete işlettirmeyeceğinizden sadece operatörlük belgesi ücreti ödeyerek belgenize sahip olabilirsiniz.  

Tüm iş makineleri eğitimlerini, sertifika ve ehliyetlerini alabileceğinizSakarya Özel Sem Sürücü Kursumuzda tecrübeli eğitmenlerimizle birlikte sınavdan ilk seferde geçebilmeniz için azami çaba göstermekteyiz.

Türkiye’nin 10 farklı şehrine hizmet veren kurs merkezlerimizde uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla siz de makaslı platform iş makinesi ehliyeti ya da operatörlük belgesi sahibi olabilir ve işinize bir an evvel başlayabilirsiniz.

Makaslı Platform Ehliyeti Nereden Alınır?

Makaslı platform iş makinesi ve diğer tüm iş makineleri için ehliyet alınan kurumlar yeni mevzuatla birlikte değişmiştir. Bu mevzuatla birlikte sürücü kurslarına değil, yalnızca iş makineleri kurslarına yetki verilmiştir. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuz bu konuda yetkili olan ve her türlü iş makinesi ehliyetini ve operatörlük belgesini verebilen tek sürücü kursudur. 32 yıllık kurs deneyimimizle kursiyerlerimize gerekli olan tüm eğitimleri eksiksiz şekilde vermekteyiz.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuz; Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir'e hizmet vermektedir. Size en yakın sürücü kursumuza gelip kaydınızı yaptırarak istediğiniz iş makinesinin operatörlük belgesi ya da ehliyetini alabilirsiniz.

 

32 Yıllık Tecrübesiyle Tüm İş Makineleri Ehliyetlerini Veren Tek Sürücü Kursu

Güncel ve İndirimli Fiyatları Öğrenmek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

 

0(264) 281 20 10 - 0(264) 277 02 02  Tıkla Ara

0(539) 573 08 11 - 0(539) 573 08 12  Tıkla WhatsApptan Soru Sor