Thumb

Mobil Vinç Ehliyeti

Mobil vinç taşıma ve istifleme görevleri için kullanılan hidrolik mobilize bir raylı sistemdir. Bu araçla raylı sistem üzerinden taşıma ve istifleme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu sistemin mobilize olmayanına tavan vinç denilmektedir. Bu iş makinesi ile trafiğe çıkılmayacaksa ehliyete işlenmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Yalnızca çalışma sahası içerisinde kullanımında operatörlük belgesi yeterli olmaktadır.

Mobil Vinç Ehliyeti Nedir?

Mobil vinç iş makinesinin kullanımı için gerekli olan belgeye mobil vinç ehliyeti denilmektedir. Bu iş makinesinin sadece çalışma sahası içerisinde kullanımında operatörlük belgesi de yeterli olmaktadır. İşveren ve işçi bu durumda cezai işleme tabii değildir. Ancak trafikte kullanılacak iş makinelerinin, iş makinesi kodu ile ehliyete işlenmesi zorunludur. Ehliyete işlenmediği halde trafikte bulunuyorsa gerekli cezai işlem uygulanmaktadır. 

Mobil Vinç Ehliyeti Hangi Sınıftır?

İş makineleri için gerekli olan ehliyet sınıfı G sınıfıdır. Eğer mobil vincinizle trafiğe çıkacaksanız mobil vinç iş makinesi için de G sınıfı ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Böylelikle iş makinesi ehliyet ya da operatörlük belgesi veren bir kurumdan alacağınız belgeyi G sınıfı ehliyetinize iş makinesi koduyla birlikte işleterek iş makinenizle trafiğe çıkabilirsiniz. G sınıfı ehliyetiniz yoksa öncelikle kursa yazılarak G sınıfı ehliyetinizi almalısınız.

İş makinesi ehliyetleri ya da operatörlük belgeleri, yalnızca iş makinesi ehliyeti ya da operatörlüğü için yeterlilik belgesine sahip kurumlar tarafından verilmektedir. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuz, tüm iş makinesi ehliyet ve operatörlük belgelerini verebilen tek sürücü kursudur. 15 dönümlük uygulama alanı ile kursiyerlerine sınav öncesi gerekli eğitimi vererek, kursiyerlerin sınavda ve iş hayatlarında başarılı olmalarını hedeflemektedir.

Sem Sürücü Kursu’nun Türkiye’de 10 farklı iline hizmet vermektedir. Bunlar; Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir’dir.

Mobil Vinç Ehliyeti Yaş Sınırı

Mobil vinç de dahil olmak üzere iş makineleri için gerekli olan G sınıfı ehliyete ya da operatörlük belgesine sahip olabilmek için 18 yaş sınırını geçmek gerekmektedir. Yani 19 yaşından gün almış olmak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış olanların G sınıfı ehliyet başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca mobil vinç ve iş makineleri ehliyeti için yaş dışında gerekli olan birkaç önemli husus daha vardır. Mobil vinç ehliyeti için yaş dışında gerekli diğer belge ve durumlar için bir alt başlıktaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mobil Vinç Ehliyeti Kimler Alabilir?

Mobil vinç ehliyeti almak için başvuracak olan kursiyerlerden istenen bazı ön şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız durumunda ehliyet alabilmek için gerekli kurumlara başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartların sağlanmadığı durumlarda ise ehliyet başvurusu yapılamamaktadır. Mobil vinç ehliyeti ya da operatörlüğü belgesi için başvuru yapacak olanların sahip olması gereken şartlar ise şunlardır;

 • 18 yaşını doldurup 19 yaşından gün almış olmalısınız.
 • En az ilköğretim okulundan mezun olmalısınız.
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olmalısınız.
 • Sağlığınızın iş makinesi kullanımına uygun olması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydınızın bulunmaması yani temiz olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağladığınızda mobil vinç ehliyeti ya da operatörlük belgesi için Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuza başvuru yapabilirsiniz. Tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgesini vermeye yetkili tek sürücü kursu olarak; mobil vinç ehliyetiniz için de 15 dönümlük alanımız ve deneyimli eğitmenlerimizle birlikte sizlere en iyi şartlarda eğitim verebilmeyi hedefliyoruz.

Mobil Vinç Ehliyeti Eğitimleri

Mobil vinç iş makinesi ile trafiğe çıkmanız gerekiyorsa G sınıfı ehliyet almalısınız ve mobil vinç operatörlüğü belgenizi ehliyetinize işlettirmelisiniz. Fakat mobil vinç iş makinesini yalnızca iş sahası içerisinde kullanacak ve trafiğe çıkmayacaksanız mobil vinç operatörlüğü belgesi almanız yeterli olacaktır. Mobil vinç operatörlüğünde de ehliyette olduğu gibi belgenin alınabilmesi için aranan bazı ön şartlar bulunmaktadır. Mobil vinç operatörlüğü eğitim ve sertifikası için gerekli şartlar şunlardır;

 • G sınıfı ehliyet alabilmek için geçerli olan yaş standardı operatörlük belgesi için de geçerlidir ve 19 yaşından gün almış olmak gerekmektedir,
 • En az ilköğretim okulundan (eski sistemde 5. Sınıf, yeni sistemde 4. Sınıf) mezun olmak,
 • Operatörlük yapmasına engel herhangi bir durumun olmaması,
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olması.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu olarak; 32 yıllık deneyimlerimizi teori ve uygulamalı eğitimlerde kursiyerlerimize aktararak en iyi şekilde eğitim almalarını hedefliyoruz. Bunun yanı sıra yeterli büyüklükteki eğitim alanımızla eğitim süresini en iyi şekilde değerlendirmekteyiz. Kursiyerlerimize mümkün olduğunca pratik uygulama yaptırarak sınavda başarılı olmaları için azami çaba sarf etmekteyiz.

Mobil Vinç Ehliyeti Nasıl Alınır?

Mobil vinç ehliyeti için de öncelikli aranan şart; belirlenen yaş sınırını doldurmuş olmaktır. Belirlenen yeni kanunlar çerçevesinde sürücü kurslarının iş makineleri eğitimine ya da belgesini vermeye yetkisi bulunmamaktadır. Ancak Sem Sürücü Kursu olarak gerekli yeterliliğe ve uygulama alanına sahip olmamız nedeniyle, tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgelerini vermeye tam yetkili tek sürücü kursuyuz. Türkiye’nin 10 farklı ilinde her türlü iş makinesi eğitimlerini, ehliyetlerini ve operatörlük belgelerini verebilen tek sürücü kursu olmaya devam ediyoruz.

Normal ehliyet sınavlarında teorik eğitimle birlikte aldığınız uygulamalı eğitimlerden sonra sınavlara katılırsınız. Ancak iş makinesi eğitimlerinde; önce teorik bilgi eğitimi ardından yazılı sınav, sınavda başarılı olmanızın ardından da ehliyetini alacağınız iş makinesi ile eğitimlere ve pratiklere başlarsınız. Sem Sürücü Kursu olarak; 15 dönümlük uygulama eğitimi alanımızda verdiğimiz pratik uygulamalarla sınavdan başarılı bir şekilde geçmenizi hedefliyoruz.

Pratik eğitimlerinizin tamamlanmasının ardından direksiyon sınavına girersiniz. Sınavda başarılı olmanız durumunda sürücü kursumuza gönderilen sertifikayı alarak bu sertifika ile nüfus müdürlüğüne ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz.

Mobil Vinç Ehliyeti Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mobil vinç iş makinesi ehliyeti için öncelikli olarak yaş sınırı ve kişide bulunması gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Ancak trafiğe çıkılmayacaksa operatörlük belgesi almanız yeterlidir. Operatörlük belgesi için de aynı şartlar geçerlidir. Bu şartları sağlamanız halinde hazırladığınız evraklarla sürücü kursumuza kaydınızı yaptırabilirsiniz. Şartlarla ilgili detaylı bilgiyi bu ehliyeti kimlerin alabileceğini anlattığımız başlığımız altında bulabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda sürücü kursumuza kaydınız için gerekli evraklar ise şunlardır;

 • Sağlık raporu,
 • Mezuniyet belgesi,
 • Biyometrik fotoğraf (6 adet),
 • Sabıka kaydı.

Yukarıdaki belgelerle birlikte yaş ve diğer şartları sağlamanız halinde kurumumuza başvuru yaptığınızda Mobil vinç operatörlüğü belgesi ya da ehliyetini alabilmeniz için kaydınızı oluşturmaktayız.

Mobil Vinç Ehliyeti Sınav Soruları

Mobil vinç iş makinesi ehliyeti için sınav soruları; teknik bilgiler ve genel bilgilerden oluşmaktadır. Sınavda seçmiş olduğunuz iş makinesi dışındaki makinelerle ilgili de genel sorular yer alabilmektedir. Bununla ilgili detaylı bilgiyi deneyimli eğitmenlerimiz ile yapacağınız derslerde alabilirsiniz. Kaydınızı oluşturduktan sonra kurumumuzun tüm imkanlarından en iyi şekilde yararlanabilmeniz için uzman kadromuzla birlikte çalışmaktayız.

Sem Sürücü Kursu’nda alacağınız eğitimlerde sınavda çıkan sorulara benzer sorularla pratik yapma imkanı bulursunuz. Ayrıca tecrübeli eğitimcilerimiz ile sınavla ilgili aklınıza takılan her konuda sorularınızı sorabilirsiniz. Eğitimlerde anlatılan konular ve pratik test uygulamaları ile sınava en iyi şekilde hazırlanmanız için çalışıyoruz. Hedefimiz her öğrencimizin ilk sınav denemesinde başarılı olması ve eğitimini aldığı iş makinesini en iyi şekilde kullanabilmesidir.

Mobil Vinç Ehliyeti Fiyatları

Mobil Vinç ehliyeti için de normal ehliyetlerde olduğu gibi kurs ücreti, sınav ücreti ve ehliyet için ödemeler yer almaktadır. Her yıl değişen ehliyet fiyatlarında son olarak her bir sınav ücreti 160 tl, ehliyet fiyatları ise 2000 ile 2500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak G sınıfı ehliyetiniz varsa ve yalnızca ehliyete işletme yapılacaksa fiyatlarda bir iniş olması söz konusudur. Ayrıca yalnızca operatörlük belgesi alacaksanız ve mobil vinci trafikte kullanmayacaksanız yalnızca kurs, sınav ve operatörlük belgesi ücretlerini ödemeniz yeterli olacaktır. Ehliyet, operatörlük ve aklınıza takılan tüm sorular için detaylı bilgiyi Sem Sürücü Kursu halkla ilişkiler bölümünden alabilirsiniz.

Tüm iş makineleri eğitimlerini, sertifika ve ehliyetlerini alabileceğiniz SSakarya Özel Sem Sürücü Kursumuzda tecrübeli eğitmenlerimizle birlikte sınavdan ilk seferde geçebilmeniz için azami çaba göstermekteyiz.

Türkiye’nin 10 farklı şehrine hizmet veren kursumuzdan uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla siz de Mobil Vinç iş makinesi ehliyeti sahibi olabilir ve işinize bir an evvel başlayabilirsiniz.

Mobil Vinç Ehliyeti Nereden Alınır?

Mobil Vinç iş makinesi ehliyeti ve diğer tüm iş makineleri için ehliyet alınan kurumlar yeni mevzuatla birlikte değişmiştir. Bu mevzuatla birlikte sürücü kurslarına değil, yalnızca iş makineleri kurslarına yetki verilmiştir. Sem Sürücü Kursu’muz bu konuda yetkili olan ve her türlü iş makinesi ehliyetini ve operatörlük belgesini verebilen tek sürücü kursudur. 32 yıllık kurs deneyimimizle kursiyerlerimize gerekli olan tüm eğitimleri eksiksiz şekilde vermekteyiz.

Kurs merkezlerimiz; Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir’de bulunmaktadır. Size en yakın sürücü kursumuza kaydınızı yaptırarak istediğiniz iş makinesinin operatörlük belgesi ya da ehliyetini alabilirsiniz.

 

32 Yıllık Tecrübesiyle Tüm İş Makineleri Ehliyetlerini Veren Tek Sürücü Kursu

Güncel ve İndirimli Fiyatları Öğrenmek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

 

0(264) 281 20 10 - 0(264) 277 02 02  Tıkla Ara

0(539) 573 08 11 - 0(539) 573 08 12  Tıkla WhatsApptan Soru Sor