Thumb

Silindir Ehliyeti

Silindir Ehliyeti

Silindir iş makinesi yollarda asfalt çalışmalarında sıklıkla karşılaştığımız araçtır. Silindirlerin birçok farklı kullanım yeri vardır. Ancak en fazla karşımıza çıkan yer asfalt çalışmalarıdır. Bu iş makinesini kullanmak için gerekli olan belgeye ise silindir ehliyeti denilmektedir. Ancak bu iş makinesi ile trafiğe çıkılmayacaksa ehliyete işletme zorunluluğu yoktur. Çalışma alanı içerisinde operatörlük belgesi yeterli olmaktadır. Genellikle yol çalışmalarında kullanıldığından trafiğe açık alanda da kullanılmaktadır ve bu durumda ehliyete işletmek şarttır.

Silindir Ehliyeti Nedir?

Silindir iş makinesinin kullanımı için gerekli olan belgeye silindir ehliyeti denilmektedir. Bu iş makinesinin sadece çalışma sahası içerisinde kullanımında operatörlük belgesi de yeterli olmaktadır. Ancak trafikte kullanılacak iş makinelerinin, iş makinesi kodu ile ehliyete işlenmesi zorunludur. Ehliyete işlenmediği halde trafikte bulunuyorsa cezai işlem uygulanmaktadır. 

Silindir Ehliyeti Hangi Sınıftır?

İş makineleri için gerekli olan ehliyet sınıfı G sınıfıdır. Silindir iş makinesi için de G sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekmektedir. Böylelikle iş makinesi ehliyet ya da operatörlük belgesi veren bir kurumdan alacağınız belgeyi G sınıfı ehliyetinize iş makinesi koduyla birlikte işleterek iş makinenizle trafiğe çıkabilirsiniz.

İş makinesi ehliyetleri ya da operatörlük belgeleri, yalnızca iş makinesi ehliyeti ya da operatörlüğü için yeterlilik belgesine sahip kurumlar tarafından verilmektedir. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu, tüm iş makinesi ehliyet ve operatörlük belgelerini verebilen tek sürücü kursudur. 15 dönümlük uygulama alanı ile kursiyerlerine sınav öncesi gerekli eğitimi vererek, kursiyerlerin sınavda ve iş hayatlarında başarılı olmalarını hedeflemektedir.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu Türkiye’de 10 farklı iline hizmet vermektedir. Bunlar; Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir’dir.

Silindir Ehliyeti Yaş Sınırı

Silindir de dahil olmak üzere iş makineleri için gerekli olan G sınıfı ehliyete sahip olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Yani 19 yaşından gün almak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış olanların G sınıfı ehliyet başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca silindir ve iş makineleri ehliyeti için yaş dışında gerekli olan birkaç önemli husus daha vardır. Silindir ehliyeti için yaş dışında gerekli diğer belge ve durumlar için bir alt başlıktaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Silindir Ehliyeti Kimler Alabilir?

Silindir ehliyeti almak için başvuracak olan kursiyerlerden istenen bazı ön şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması durumunda ehliyet alabilmek için gerekli kurumlara başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartların sağlanmadığı durumlarda ise ehliyet başvurusu yapılamamaktadır. Silindir ehliyeti ya da operatörlüğü belgesi için başvuru yapacak olanların sahip olması gereken şartlar ise şunlardır;

 • 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olmalısınız.
 • En az ilköğretim okulundan mezun olmalısınız.
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olmalısınız.
 • Sağlığınızın iş makinesi kullanımına uygun olması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydınızın bulunmaması yani temiz olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağladığınızda silindir ehliyeti ya da operatörlük belgesi için Sem Sürücü Kursu’muza başvuru yapabilirsiniz. Tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgesini vermeye yetkili tek sürücü kursu olarak; silindir ehliyetiniz için de 15 dönümlük alanımız ve deneyimli eğitmenlerimizle birlikte sizlere en iyi şartlarda eğitim verebilmeyi hedefliyoruz.

Silindir Ehliyeti Eğitimleri

Silindir iş makinesi ile trafiğe çıkmanız gerekiyorsa G sınıfı ehliyet almalısınız ve silindir operatörlüğü belgenizi ehliyetinize işlettirmelisiniz. Fakat silindir iş makinesini yalnızca iş sahası içerisinde kullanacak ve trafiğe çıkmayacaksanız silindir operatörlüğü belgesi almanız yeterli olacaktır. Silindir operatörlüğünde de ehliyette olduğu gibi belgenin alınabilmesi için aranan bazı ön şartlar bulunmaktadır. Silindir operatörlüğü eğitim ve sertifikası için gerekli şartlar şunlardır;

 • G sınıfı ehliyet alabilmek için geçerli olan yaş standardında olmak yani 19 yaşından gün almış olmak,
 • En az ilköğretim okulundan (eski sistemde 5. Sınıf, yeni sistemde 4. Sınıf) mezun olmak,
 • Operatörlük yapmasına engel durumun olmaması,
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olması.

Sem sürücü kursu olarak; 32 yıllık deneyimlerimizi teori ve uygulamalı eğitimlerde kursiyerlerimize aktararak en iyi şekilde eğitim almalarını hedefliyoruz. Bunun yanı sıra yeterli büyüklükteki eğitim alanımızla eğitim süresini en iyi şekilde değerlendirmekteyiz. Kursiyerlerimize mümkün olduğunca pratik uygulama yaptırarak sınavda başarılı olmaları için azami çaba sarf etmekteyiz.

Silindir Ehliyeti Nasıl Alınır?

Silindir ehliyeti için de öncelikli aranan şart belirlenen yaş sınırını doldurmuş olmasıdır. Belirlenen yeni kanunlar çerçevesinde sürücü kurslarının iş makineleri eğitimi verme yetkisi bulunmamaktadır. Ancak Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu olarak gerekli yeterliliğe ve uygulama alanına sahip olmamız nedeniyle, tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgelerini almaya tam yetkili tek sürücü kursuyuz. Türkiye’nin 10 farklı ilinde her türlü iş makinesi eğitimlerini, ehliyetlerini ve operatörlük belgelerini vermekteyiz.

Normal ehliyet sınavlarında teorik eğitimi alırken bir yandan da pratik eğitimleri alırsınız. Ancak iş makinesi eğitimlerinde ise önce teorik bilgi eğitimi ardından yazılı sınav, sınavda başarılı olmanızın ardından da ehliyetini alacağınız iş makinesi ile eğitimlere ve pratiklere başlarsınız. 15 dönümlük uygulama eğitimi alanımızda verdiğimiz pratik uygulamalarla sınavdan başarılı bir şekilde geçmenizi hedefliyoruz.

Pratik eğitimlerinizin tamamlanmasının ardından direksiyon sınavına girersiniz. Sınavda başarılı olmanız durumunda sürücü kursumuza gönderilen sertifikayı alarak bu sertifika ile nüfus müdürlüğüne ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz.

Silindir Ehliyeti Gerekli Belgeler Nelerdir?

Silindir iş makinesi ehliyeti için öncelikli olarak yaş ve gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız halinde hazırladığınız evraklarla sürücü kursumuza kaydınızı yaptırabilirsiniz. Şartlarla ilgili detaylı bilgiyi; “Kimler Alabilir?” başlığımız altında bulabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda sürücü kursumuza kaydınız için gerekli evraklar ise şunlardır;

 • Sağlık raporu,
 • Mezuniyet belgesi,
 • Biyometrik fotoğraf (6 adet),
 • Sabıka kaydı.

Yukarıdaki belgelerle birlikte yaş ve diğer şartları sağlamanız halinde kurumumuza başvuru yaptığınızda silindir operatörlüğü belgesi ya da ehliyetini alabilmeniz için kaydınızı oluşturmaktayız.

Silindir Ehliyeti Sınav Soruları

Silindir iş makinesi ehliyeti için sınav soruları; teknik bilgiler ve genel bilgilerden oluşmaktadır. Seçmiş olduğunuz iş makinesi olan silindir dışındaki makinelerle ilgili de genel sorular yer alabilmektedir. Bununla ilgili detaylı bilgiyi deneyimli eğitmenlerimiz ile yapacağınız derslerde alacaksınız.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursunda alacağınız eğitimlerde sınavda çıkan sorulara benzer sorularla pratik yapma imkanı bulursunuz. Ayrıca tecrübeli eğitimcilerimiz ile sınavla ilgili aklınıza takılan her konuda soru sorabilirsiniz. Eğitimlerde anlatılan konular ve pratik test uygulamaları ile sınava en iyi şekilde hazırlanmanız için çalışıyoruz. Hedefimiz her öğrencimizin ilk sınav denemesinde başarılı olmasıdır. 

Silindir Ehliyeti Fiyatları

Silindir ehliyeti için de normal ehliyetlerde olduğu gibi kurs ücreti, sınav ücreti ve ehliyet için ödemeler yer almaktadır. Her yıl değişen ehliyet fiyatlarında son olarak her bir sınav ücreti 160 tl, ehliyet fiyatları ise 2500 ile 3000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Tüm iş makineleri eğitimlerini, sertifika ve ehliyetlerini alabileceğiniz Sem Sürücü Kursu’nda tecrübeli eğitmenlerimizle birlikte sınavdan ilk seferde geçebilmeniz için azami çaba göstermekteyiz.

Türkiye’nin 10 farklı şehrinde bulunan kurs merkezlerimizde uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla siz de silindir iş makinesi ehliyeti sahibi olabilir ve işinize bir an evvel başlayabilirsiniz.

Silindir Ehliyeti Nereden Alınır?

Silindir iş makinesi ehliyeti ve diğer tüm iş makineleri için ehliyet alınan kurumlar yeni mevzuatla birlikte değişmiştir. Bu mevzuatla birlikte sürücü kurslarına değil, yalnızca iş makineleri kurslarına yetki verilmiştir. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuz bu konuda yetkili olan ve her türlü iş makinesi ehliyetini verebilen tek sürücü kursudur. 32 yıllık kurs deneyimimizle kursiyerlerimize gerekli olan tüm eğitimleri eksiksiz şekilde vermekteyiz.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu: Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir’e hizmet vermektedir. Size en yakın sürücü kursumuza kaydınızı yaptırarak istediğiniz iş makinesinin operatörlük belgesi ya da ehliyetini alabilirsiniz.

 

32 Yıllık Tecrübesiyle Tüm İş Makineleri Ehliyetlerini Veren Tek Sürücü Kursu

Güncel ve İndirimli Fiyatları Öğrenmek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

 

0(264) 281 20 10 - 0(264) 277 02 02  Tıkla Ara

0(539) 573 08 11 - 0(539) 573 08 12  Tıkla WhatsApptan Soru Sor