Thumb

Tavan Vinç Ehliyeti

Tavan vinç taşıma ve istifleme görevleri için kullanılan raylı bir sistemdir. Bu sistemin sabit olmayıp mobilize olması halinde mobil vinç ismini almaktadır. Ancak tavan vinç sabit bir sistem olduğundan ve bir taşıt olmadığından bunun için ehliyete gerek duyulmamaktadır. Araç olmadığından ve trafiğe çıkma durumu söz konusu olmadığından tavan vinç için operatörlük belgesi yeterli olmaktadır.

Tavan Vinç Ehliyeti Nedir?

Tavan vinç iş makinesi kurulduğu alanda sabit kaldığından ve trafiğe çıkma durumu söz konusu olmadığından bu raylı sistem kullanımı için ehliyet zorunluluğu bulunmamaktadır. Tavan vinç kullanmak için operatörlük belgesi yeterli olmaktadır. Trafikte bulunabilecek iş makineleri için ehliyete iş makinesinin işletilmesi zorunludur. Ancak tavan vinç gibi teknik kullanım gerektiren ama trafikte kullanılamayan sistemler için operatörlük belgesi yeterli olmaktadır. 

Tavan Vinç Ehliyeti Hangi Sınıftır?

İş makineleri için gerekli olan ehliyet sınıfı G sınıfıdır. Tavan vinç iş makinesinin trafikte kullanılmaması sebebiyle ehliyet zorunluluğu bulunmamaktadır. Tavan vinç için operatörlük belgesi yeterli olmaktadır. İş makinesi operatörlüğü ya da ehliyetini alabilmek için bu belgeyi verebilme yetkisine sahip kurumlardan eğitimini ve başarılı olmanız durumunda belgesini almalısınız.

İş makinesi ehliyetleri ya da operatörlük belgeleri, yalnızca iş makinesi ehliyeti ya da operatörlüğü için yeterlilik belgesine sahip kurumlar tarafından verilmektedir. Sem Sürücü Kursu, tüm iş makinesi ehliyet ve operatörlük belgelerini verebilen tek sürücü kursudur. 15 dönümlük uygulama alanı ile kursiyerlerine sınav öncesi gerekli eğitimi vererek, kursiyerlerin sınavda ve iş hayatlarında başarılı olmalarını hedeflemektedir.

Tavan vinç operatörlük belgesi için de kurumumuza başvurabilirsiniz. Size en yakınSakarya Özel Sem Sürücü Kursumuza kaydınızı yaptırabilirsiniz. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuz Türkiye’de 10 farklı ile hizmet vermektedir. Bunlar; Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir’dir.

Tavan Vinç Ehliyeti Yaş Sınırı

İş makineleri için gerekli olan G sınıfı ehliyete sahip olabilmek için 18 yaş sınırını geçmek gerekmektedir. Yani 19 yaşından gün almış olmak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış olanların G sınıfı ehliyet ya da operatörlük başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca tavan vinç operatörlüğü için yaş dışında gerekli olan birkaç önemli husus daha vardır. Tavan vinç ehliyeti için yaş dışında gerekli diğer belge ve durumlar için bir alt başlıktaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tavan Vinç Ehliyeti Kimler Alabilir?

Tavan vinç ehliyeti olmadığından operatörlük belgesini almak için başvuracak olan kursiyerlerden istenen bazı ön şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız durumunda operatörlük belgenizi alabilmek için gerekli kurumlara başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartların sağlanmadığı durumlarda ise ehliyet ya da operatörlük başvurusu geçerli sayılmamaktadır. Tavan vinç operatörlüğü belgesi için başvuru yapacak olanların sahip olması gereken şartlar ise şunlardır;

 • 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olmalısınız.
 • En az ilköğretim okulundan mezun olmalısınız.
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olmalısınız.
 • Sağlığınızın iş makinesi kullanımına uygun olması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydınızın bulunmaması yani temiz olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağladığınızda tavan vinç operatörlük belgesi için Sem Sürücü Kursu’muza başvuru yapabilirsiniz. Tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgesini vermeye yetkili tek sürücü kursu olarak; tavan vinç operatörlük belgeniz için de 15 dönümlük alanımız ve deneyimli eğitmenlerimizle birlikte sizlere en iyi şartlarda eğitim verebilmeyi hedefliyoruz.

Tavan Vinç Ehliyeti Eğitimleri

Tavan vinç iş makinesi ile trafiğe çıkılmadığından ehliyet gerekmemektedir. Ancak operatörlük belgesi zorunludur. Tavan vinç operatörlüğünde de ehliyette olduğu gibi belgenin alınabilmesi için aranan bazı ön şartlar bulunmaktadır. Tavan vinç operatörlüğü eğitim ve sertifikası için gerekli şartlar şunlardır;

 • Geçerli olan yaş standardında olmak yani 19 yaşından gün almış olmak,
 • En az ilköğretim okulundan (eski sistemde 5. Sınıf, yeni sistemde 4. Sınıf) mezun olmak,
 • Operatörlük yapmasına engel herhangi bir durumun olmaması,
 • Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olması.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursu olarak; 32 yıllık deneyimlerimizi teori ve uygulamalı eğitimlerde kursiyerlerimize aktararak en iyi şekilde eğitim almalarını hedefliyoruz. Bunun yanı sıra yeterli büyüklükteki eğitim alanımızla eğitim süresini en iyi şekilde değerlendirerek kursiyerlerimizin en iyi eğitimi almalarını sağlamaktayız. Kursiyerlerimize mümkün olduğunca pratik uygulama yaptırarak sınavda başarılı olmaları için azami çaba sarf etmekteyiz.

Tavan Vinç Ehliyeti Nasıl Alınır?

Tavan vinç operatörlüğü için de öncelikli aranan şart; belirlenen yaş sınırını doldurmuş olmaktır. Belirlenen yeni kanunlar çerçevesinde sürücü kurslarının iş makineleri eğitimine ya da belgesini vermeye yetkisi bulunmamaktadır. AncakSakarya Özel Sem Sürücü Kursumuz olarak gerekli yeterliliğe ve uygulama alanına sahip olmamız nedeniyle, tüm iş makineleri için ehliyet ve operatörlük belgelerini almaya tam yetkili tek sürücü kursuyuz. Türkiye’nin 10 farklı ilinde her türlü iş makinesi eğitimlerini, ehliyetlerini ve operatörlük belgelerini verebilen tek sürücü kursu olmaya devam ediyoruz.

Normal ehliyet sınavlarında teorik eğitimle birlikte aldığınız uygulamalı eğitimlerden sonra sınavlara katılırsınız. Ancak iş makinesi eğitimlerinde; önce teorik bilgi eğitimi ardından yazılı sınav, sınavda başarılı olmanızın ardından da ehliyetini alacağınız iş makinesi ile eğitimlere ve pratiklere başlarsınız. Sem Sürücü Kursu olarak; 15 dönümlük uygulama eğitimi alanımızda verdiğimiz pratik uygulamalarla sınavdan başarılı bir şekilde geçmenizi hedefliyoruz.

Pratik eğitimlerinizin tamamlanmasının ardından direksiyon sınavına girersiniz. Sınavda başarılı olmanız durumunda sürücü kursumuza gönderilen sertifikayı alarak bu sertifika ile nüfus müdürlüğüne ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak tavan vinç bir taşıt olmadığından uygulamalı eğitimler ve teorik bilgiler alırsınız ve sınavdan geçmeniz halinde operatörlük belgesi alabilirsiniz.

Tavan Vinç Ehliyeti Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tavan vinç iş makinesi için ehliyete ihtiyaç duyulmadığından operatörlük belgesi için gerekli olan belgelerden bahsedeceğiz. Bunun için öncelikli olarak yaş sınırı ve kişide bulunması gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız halinde hazırladığınız evraklarla sürücü kursumuza kaydınızı yaptırabilirsiniz. Şartlarla ilgili detaylı bilgiyi bu belgeyi ya da ehliyeti kimlerin alabileceğini anlattığımız başlığımız altında bulabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda sürücü kursumuza kaydınız için gerekli evraklar ise şunlardır;

 • Sağlık raporu,
 • Mezuniyet belgesi,
 • Biyometrik fotoğraf (6 adet),
 • Sabıka kaydı.

Yukarıdaki belgelerle birlikte yaş ve diğer şartları sağlamanız halinde kurumumuza başvuru yaptığınızda Tavan vinç operatörlüğü belgenizi alabilmeniz için kaydınızı oluşturmaktayız.

Tavan Vinç Ehliyeti Sınav Soruları

Tavan vinç iş makinesi operatörlüğü için sınav soruları ile lgili detaylı bilgiyi deneyimli eğitmenlerimiz ile yapacağınız derslerde alabilirsiniz. Sem Sürücü Kursu’nda alacağınız eğitimlerde sınavda çıkan sorulara benzer sorularla pratik yapma imkanı bulursunuz. Ayrıca tecrübeli eğitimcilerimiz ile sınavla ilgili aklınıza takılan her konuda sorularınızı sorabilirsiniz. Eğitimlerde anlatılan konular ve pratik test uygulamaları ile sınava en iyi şekilde hazırlanmanız için çalışıyoruz. Hedefimiz her öğrencimizin ilk sınav denemesinde başarılı olması ve eğitimini aldığı iş makinesini en iyi şekilde kullanabilmesidir.

Tavan Vinç Ehliyeti Fiyatları

Tavan Vinç operatörlüğü için de ehliyetlerde olduğu gibi kurs ücreti ve sınav ücreti gibi ödemeler yer almaktadır. Her yıl değişen ehliyet fiyatlarında son olarak her bir sınav ücreti 160 tl, ehliyet fiyatları ise 2000 ile 2500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak tavan vinç kullanımı için G sınıfı ehliyet zorunluluğu bulunmadığından operatörlük belgesini almanız yeterli olacaktır. Bu da sadece kurs, sınav ve operatörlük belgesi ücreti ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir. G sınıfı ehliyete işletme ücreti bulunmamaktadır.  

Tüm iş makineleri eğitimlerini, sertifika ve ehliyetlerini alabileceğiniz Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuzda tecrübeli eğitmenlerimizle birlikte sınavdan ilk seferde geçebilmeniz için azami çaba göstermekteyiz.

Türkiye’nin 10 farklı şehrine  hizmet veren kursumuz uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla siz de Tavan Vinç iş makinesi ehliyeti sahibi olabilir ve işinize bir an evvel başlayabilirsiniz.

Tavan Vinç Ehliyeti Nereden Alınır?

Tavan Vinç iş makinesi operatörlüğü ve diğer tüm iş makineleri için ehliyet ya da operatörlük belgesi alınan kurumlar yeni mevzuatla birlikte değişmiştir. Bu mevzuatla birlikte sürücü kurslarına değil, yalnızca iş makineleri kurslarına yetki verilmiştir. Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuz bu konuda yetkili olan ve her türlü iş makinesi ehliyetini ve operatörlük belgesini verebilen tek sürücü kursudur. 32 yıllık kurs deneyimimizle kursiyerlerimize gerekli olan tüm eğitimleri eksiksiz şekilde vermekteyiz.

Sakarya Özel Sem Sürücü Kursumuz ; Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bilecik, Yalova ve Eskişehir’e hizmet vermektedir. Size en yakın sürücü kursumuza kaydınızı yaptırarak istediğiniz iş makinesinin operatörlük belgesi ya da ehliyetini alabilirsiniz.

 

32 Yıllık Tecrübesiyle Tüm İş Makineleri Ehliyetlerini Veren Tek Sürücü Kursu

Güncel ve İndirimli Fiyatları Öğrenmek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

 

0(264) 281 20 10 - 0(264) 277 02 02  Tıkla Ara

0(539) 573 08 11 - 0(539) 573 08 12  Tıkla WhatsApptan Soru Sor